ג'וינט ישראל גייס עד כה כ-20 מיליון ₪ למען האוכלוסיות החלשות בדרום

ג'וינט ישראל גייס עד כה כ-20 מיליון ₪ למען האוכלוסיות החלשות בדרום

03/08/2014

עד כה הועברו באמצעות ארגון הקהילות היהודיות בצפון אמריקה (JFNA)  ושותפים כ-20 מליון שקלים לארגון הג'וינט המפעיל ומפתח שירותי חירום למען האוכלוסיות החלשות בדרום.

בימים אלו עבר ג'וינט ישראל לפעול במתכונת חירום, זאת במטרה לאתר את הצרכים המיידים של תושבי הדרום. כדי לתת מענה  לכ-70,000 אנשים עם מוגבלות החיים בדרום הארץ, החל ג'וינט ישראל בהפעלת רשת של מתנדבים ברחבי האזור וכן בגיוס ובהכשרת תומכים קהילתיים. בבאר שבע מפעיל הארגון רכז חירום מיוחד המסייע לצוות המרכז לחיים עצמאיים ומתנדביו בעיר, אשר סייע מיום הלחימה הראשון ועד כה ליותר מ-3000 אנשים עם מוגבלות, כולל אנשים עם מוגבלות מהפזורה הבדואית המתגוררים באוהלים.  הארגון אף רכש ערכות שירותים ניידות למרחב מוגן (עמל"ן) לאנשים עם מוגבלות בניידות, הערכה הינה פרי שיתוף פעולה של ג'וינט ישראל, מילב"ת ומגבית קנדה, ותוכננה לשהות של אדם עם מוגבלות בבית, במקלט, במרכז פינוי ועוד. שירותים נוספים שמפעיל הארגון כוללים את אתר "רשת ביטחון" (www.bitaconet.co.il) המעניק ייעוץ ותמיכה לאנשים עם מוגבלות נפשית, כמו גם פעילויות הפגה לאנשים עם מוגבלויות שונות כדי להוריד את רף המטח וכן רכזי חירום בתשתיות שפיתח הארגון לשגרה בהן קהילות תומכות נכים, שכונות נגישות ועוד.

בנוסף, זקנים רבים בדרום סובלים בימים אלה מבדידות רבה, בלבול, חרדות ומצוקה נפשית, פיזית וכלכלית גם יחד. מהלך משולב של ג'וינט ישראל ומשרד הרווחה הביא לתחילת פעילותם של כ-100 תומכים קהילתיים, אשר מסיירים בישובים בדרום בין בתיהם של זקנים, מסייעים להם בהכנת מרחב מוגן, עוזרים במידת הצורך ברכישת מזון ותרופות, טיפול בחיות מחמד של זקנים, מסייעים בהפגת הבדידות והחרדה, ומהווים אוזן קשבת למרותקי בית בודדים הצמאים לקשר עם העולם. כמו כן, מסייע ג'וינט ישראל בשינוע משלוחים של מזון לזקנים נזקקים, אשר בעבר היו מקבלים ארוחה חמה במסגרת מרכזי היום לזקן ברחבי דרום הארץ, ועתה נאלצים להישאר בבתיהם. גם בתשתיות שפיתח הארגון לזקנים, בהן קהילות תומכות זקנים, מרכזי יום לקשיש ועוד מעבה הג'וינט את הצוות עם רכזי חירום. כמו כן, מפעיל הג'וינט מערך רחב של פעילויות תרבות והפגה להתמודדות עם המתח, הטראומה והבדידות בהן לקחו חלק כבר מאות זקנים ורבים נוספים יהנו בהמשך.

מערך החירום של ג'וינט ישראל לא פסח על ילדים ונוער בסיכון. מרכזי הצעירים בכל הארץ יחד עם בני נוער מתנדבים מתכנית עמ"ן (עיר מתנדבת נוער) התגייסו למאמץ וסיוע לחמ"ל העירוני אשר כולל: ניקיון, השמשה והפעלת מקלטים, חלוקת למעלה מ-1,000 ערכות משחקים והפעלה למקלטים, ריכוז והדרכת מתנדבים, אירוח משפחות והכנת חבילות לחיילים. בנוסף, החלו מרכזי הצעירים בדרום בבנייה ופיתוח תכניות ופעילויות לילדים ובני משפחותיהם השוהים במקלטים, במטרה לסייע להם בהפגה והתמודדות עם הלחץ הרב בו הם נתונים.  בשיתוף משרד החינוך-שפ"י, החל הארגון גם בהפעלת מערך החירום לטיפול בילדים במצבי פוסט-טראומה – זאת באמצעות בובת "חיבוקי". בשבוע האחרון טופלו 330 ילדים, וכן הוכשרו עשרות אנשי מקצוע על מנת להרחיב ולהגביר את מערך הטיפול. אלפים נוספים צפויים להצטרף בקרוב.

כמו כן, החל הארגון בפיתוח מענים לעסקים קטנים ולעסקים חברתיים. ישנם כ-25,000 עסקים קטנים וחברתיים נמצאים בטווח של עד 50 ק"מ מרצועת עזה. במסגרת תכנית "מעברים" שפותחה בארגון בשיתוף משרד הרווחה המועצות האזוריות לפיתוח תעסוקה במועצות האזוריות, החלו כבר מפגשי ייעוץ ומערך ליווי ייעודי לתקופת החירום. כנס ראשון כבר נערך השבוע במועצה אזורית יואב בהשתתפות 45 בעלי עסקים קטנים ויזמים. בנוסף, עובדים בארגון על גיבוש סל סיוע לעסקים חברתיים.

לדברי פרופ' יוסי תמיר, מנכ"ל ג'וינט ישראל: "אנחנו רואים בימים מורכבים אלה כיצד התשתיות הקהילתיות שבנינו בשגרה, משמשות גם בחירום לסייע לפריפריה החברתית והגיאוגרפית בישראל. מלבד מתן מענה לצרכים המיידיים, הג'וינט כבר נערך ליום שאחרי, למאמצי השיקום והחזרה לשגרה. בהזדמנות זו נודה להירתמות המהירה והמשמעותית של יהדות התפוצות, כולל ארגון הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה (JFNA), קרנות ותורמים פרטיים ושותפים נוספים. אין ספק כי ימים אלה מזכירים לכולנו כי אכן כל ישראל ערבים זה לזה".