זוכי פרס סמולר-ג'וינט 2014: יניב פוהורילס (גלובס) וצביקה קליין (מקור ראשון ומעריב)

זוכי פרס סמולר-ג'וינט 2014: יניב פוהורילס (גלובס) וצביקה קליין (מקור ראשון ומעריב)

05/10/2014

הפרס על שם בוריס סמולר ז"ל ניתן מדי שנה לעידוד סיקור תקשורתי בנושא קשרי ישראל והתפוצות בתקשורת הישראלית. לרגל שנת ה-100 להיווסדו של הג'וינט, יחולקו השנה באופן חריג וחד-פעמי פרסים לשני זוכים.

ארגון הג'וינט מעניק פרס שנתי בסך של 2,500$ לעידוד החשיפה התקשורתית בנושאים הקשורים בישראל והתפוצות, בפני הציבור הישראלי. הפרס, מוענק על שמו של בוריס סמולר ז"ל ידיד ישראל, ואיש תקשורת ידוע, שהיה העורך הראשי של סוכנות הידיעות הטלגרפית היהודית והקדיש את כתיבתו המקצועית לסיקור נושאי ישראל-תפוצות. עוד בחייו ייסד סמולר קרן פרסים במסגרת ארגון הג'וינט העולמי, לעידוד כתיבה עיתונאית בנושא ישראל והתפוצות. לאחר פטירתו, רואה עצמו ארגון הג'וינט מחויב למורשת שהנחיל בוריס סמולר, וממשיך בחלוקת הפרס על שמו על מנת לקדם היכרות בין קהילות יהודיות בעולם לבין הציבור הישראלי. ועדת השיפוט השנה כללה את ד"ר רפי מן חוקר תקשורת עורך ועיתונאי בכיר בדימוס, ד"ר אורי דרומי מנהל המרכז לעיתונות בינלאומית במשכנות שאננים, אמיר שביב נציג הג'וינט העולמי, טוביה מנדלסון ואורלי דורון נציגי ג'וינט ישראל.

לרגל שנת ה-100 של ארגון הג'וינט, החליטה ועדת השיפוט להכריז על שני זוכים:

יניב פוהורילס ערך וכתב מוסף מיוחד שיצא בערב יום הכיפורים תשע"ד במסגרת העיתון "גלובס". בנימוקי ועדת השיפוט נכתב כי "המוסף עסק באופן מעמיק ומקיף בסוגיה של יהדות התפוצות והיחסים עם ישראל. איכותו של המוסף הייתה מרשימה ביותר והציפה באופן משמעותי, רציני ויוצא דופן בנוף התקשורתי בישראל את נושא ישראל ויהדות התפוצות. מעבר לאיכות הגבוהה, ועדת השיפוט מצאה לנכון לציין כי אין זה מובן מאליו שעיתון כלכלי יעסוק בנושא זה והדבר ראוי לשבח ולהערכה רבה". על עבודתו זו, כעורך המוסף וכמי שכתב חלקים נרחבים בו, ומתוך רצון לעודד פרויקטים נוספים דומים, מצאה לנכון ועדת השיפוט להעניק את פרס סמולר-ג'וינט לשנת 2014 לפוהורילס.

צביקה קליין כותב באופן שוטף ופעיל על מגוון זוויות של יחסי ישראל והתפוצות וכן העולם היהודי הגלובלי. הוא שימש כעורך ערוץ היהדות באתר NRG וכן בעיתון "מעריב", וכיום כתב לענייני העולם היהודי , עלייה וקליטה בעיתון "מקור ראשון". בנוסף, פעיל צביקה קליין בסיקור תקשורתי של נושאים אלה בערוץ 20 החדש. ועדת השיפוט קבעה כי "עבודתו הענפה של צביקה קליין מביאה לקהל מגוון רחב של היבטים, הבונים מארג מרשים ויוצא דופן של סיקור תקשורתי אינטליגנטי וחשוב הפונה לקהלים רבים ושונים, המציף את המורכבות של נושא היהדות הגלובלית והקשר בין הקהילות היהודיות ברחבי העולם וישראל". על עבודתו זו, כעורך וכתב העוסק בנושא העולם היהודי והתפוצות, ומתוך רצון להוקיר עבודה עיתונאית רצינית שוטפת בתחומים אלה, מצאה לנכון ועדת השיפוט להעניק את פרס סמולר-ג'וינט לשנת 2014 לצביקה קליין.

טקס הענקת הפרס ייערך ביום רביעי, ה-29 באוקטובר 2014, בבניין הג'וינט בירושלים בשעה 10:30.