רלף גולדמן, סגן נשיא לשם כבוד של הג'וינט העולמי הלך לעולמו בגיל 100

רלף גולדמן, סגן נשיא לשם כבוד של הג'וינט העולמי הלך לעולמו בגיל 100

07/10/2014

רלף גולדמן, סגן נשיא לשם כבוד של ארגון הג'וינט העולמי, מנכ"ל הג'וינט העולמי לשעבר ומייסדו של ג'וינט ישראל, הלך לפנות בוקר לעולמו והוא בן 100. רלף היה לאחת הדמויות המובילות בפעילות שנעשתה מאחורי הקלעים למען הקמת מדינת ישראל והקדיש את חייו לפעילות למען העם היהודי. גם שנים לאחר שיצא לגמלאות ועד ימיו האחרונים, פעל בהתנדבות, באמצעות ארגון הג'וינט.

תרומתו של רלף גולדמן למדינת ישראל החלה בימים של טרום הקמת המדינה, כאשר עסק עם טדי קולק בסיועלפעילות הרכש של ה"הגנה" בארה"ב ולאחר מכן, בשנים 1957-1953כאשר פעל במשרד ראש הממשלה כמתאם לפעילות הסיוע מטעם ממשלת ארה"ב ומוסדות האו"םוכעוזרו של בן גוריון.

בארגון הג'וינט העולמי היה גולדמן דמות מרכזית. בין השנים 1976 ל-1988 כיהן גולדמן כמנכ"ל הג'וינט העולמי. במסגרת תפקידו זה בשנת 1976, היה לאחד מאדריכלי הקמתו של ג'וינט ישראל, ניצח על פעילותו הענפה של הארגון למען יהודי העולם, וביסס את נוכחות הארגון במזרח אירופה, בברית המועצות ובאתיופיה. בשנים אלה הנהיג את הפעילות ההומניטרית של הג'וינט העולמי מסביב לעולם והניח את היסודות להצלתם של יהודי אתיופיה – פעולות שהגיעו לשיאן ב"מבצע משה" בשנת 1984. בהשפעתו, בשנות ה-70 המאוחרות תמך הג'וינט באופן פעיל ביהודי ברית המועצות, שעזבו למערב במספרים גדולים. ב-1979, כששערי ברית המועצות נסגרו בפני היהודים ויציאתם נבלמה, סיפק הג'וינט  בהנהגתו עזרה דחופה ליהודים שנשארו מאחורי "מסך הברזל" וסבלו ממצוקה כלכלית קשה, שהתבטאה במחסור במוצרי צריכה ומזון: "היה הכרח להוכיח לאסירי ציון, שהעם היהודי לא שכח אותם", אמר אז גולדמן.‏ בתחילת שנות ה-80 ניצח על חזרתו של הג'וינט לפעילות בהונגריה, בפולין ובצ'כוסלובקיה, ומאוחר יותר גם בחבר המדינות. בנוסף, היה ממייסדי המרכז לחקר מדיניות חברתית ע"ש טאוב, ומהיוזמים להקמת מכון ברוקדייל של הג'וינט.

רלף גולדמן חתום על רבים מנכסי צאן הברזל של החברה והתרבות הישראלית.  הוא עסק בהשרשת רעיון המרכזים הקהילתיים ומאוחר יותר הקמת החברה למתנ"סים, בקבלת מענק ראשוני להקמת מוזיאון ישראל, בהקמת קרן החינוך הישראלית שהקימה גני ילדים, בתי ספר על יסודיים בפריפריה, מרכזים קהילתיים, ספריות ועסקה בהכשרת כח אדם לעבודה קהילתית עם הגיל הרך . בתחום התרבות – גולדמן הוא ממקימי הקרן לירושלים, היה חבר ההנהלה הציבורית של הבימה, ממגייסי הכספים להקמת להקת המחול בת שבע ועוד.

בחגיגות העצמאות ביובל ה 60 של מדינת ישראל, בעודו בן 93, נבחר רלף גולדמן להדליק משואה בטקס יום העצמאות.

בשנים האחרונות, הגיע מידי יום למשרד מצוייד בחליפה ועניבת פרפר צבעונית, ועסק בפיתוח קשרים, גיוס תרומות, הרצאות לצעירם ועוד.

לדברי מנכ"ל ג'וינט ישראל, פרופ' יוסי תמיר: "ג'וינט ישראל איבד היום מנהיג שתרומתו לעם היהודי, לארגון הג'וינט ולמדינת ישראל היא לאין שיעור. לשמחתי זכינו לבלות זמן איכות במחיצתו של רלף שעד החדשים האחרונים לחייו הגיע למשרד מידי יום. צעירי הארגון זכו ללמוד ממנו ולספוג את "רוח הג'וינט" והוא סייע לנו בתחומי ההתמחות הרבים שלו עד יומו האחרון. ליבנו עם המשפחה. יהי זכרו ברוך".

אלן גיל, מנכל ארגון הג'וינט העולמי: "היום איבד הג'וינט מנהיג, מורה דרך וחבר. מעבר לתרומתו לעם היהודי ולמדינת ישראל, הייתה לרלף השפעה גדולה על עיצוב דמותו של הג'וינט כארגון ההומניטרי היהודי המשמעותי ביותר בעולם לאורך ההיסטוריה. רלף גולדמן פעל כל ימיו לשיפור איכות חייהם של החלשים בחברה בארץ ובעולם היהודי ותמיד זכר לשאול את השאלות: למה ובשם מי אנחנו עושים זאת".

 

הלווייתו תתקיים מחר, יום ד' ה 8.10.14 בשעה 10 בבית ההספק קהילת ירושלים בגבעת שאול