מקדמים אורח חיים בריא בקרב אנשים עם מוגבלות

מקדמים אורח חיים בריא בקרב אנשים עם מוגבלות

09/11/2014

התכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים –אֶפְשָׁרִיבָּרִיא נוגעת גם באנשים עם מוגבלות באמצעות פרויקט 'אבן דרך', המסייע להם לשמור על אורח חיים פעיל ובריא יותר.

מה משותף לאנשים רבים המתמודדים עם מגבלה נפשית, מגבלה שכלית התפתחותית, מגבלה חושית או מגבלה פיזית? רבים מהם מתקשים להקפיד על אורח חיים פעיל ובריא. הסיבות לכך רבות ותלויות בסוג המגבלה, בבעיות נגישות,  בחוסר סובלנות מהסביבה ובהיעדר ידע ומודעות.

מטרת התכנית "אבן דרך" היא לשנות מציאות זו. במסגרת התכנית, מופעלות סדנאות עמיתים לאורח חיים בריא בקרב אנשים עם מוגבלות במקומות שונים ברחבי הארץ, בהן לומדים המשתתפים כיצד לשמור על אורח חיים בריא הכולל בריאות גופנית, רגשית וחברתית.
התכנית פועלת מטעם מסד נכויות ג'וינט ישראל בשיתוף התכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים - אֶפְשָׁרִיבָּרִיא (הפועלת מטעם שלושה משרדי ממשלה: הבריאות, החינוך והתרבות והספורט), וכן קרן משפחת רודמן,  קרן מפעלים מיוחדים וקרן מנוף של המוסד לביטוח לאומי.

לדברי רונית אלון, משתתפת בתכנית: "זאת הפעם הראשונה שמנגישים לי כאדם  עם מוגבלות סדנא ייעודית שנותנת לי כלים כיצד לשמור על הבריאות שלי. אני סובלת מסכרת כבר 12 שנה ומהתקפי חרדות חריפים, שגורמים לי להתעייף מהר ולהימנע מספורט. בעקבות הסדנא למדתי איך לשמור על תזונה בריאה וירדתי במשקל. התחלתי לעשות יותר פעילות גופנית, ואפילו להפחית את  עוצמת החרדות ותדירותן. כמו כן, הכוח שנתנה לי הקבוצה העלה לי את הביטחון העצמי בצורה משמעותית, יצאתי לשוק העבודה ואני עתידה להיות סייעת בחינוך המיוחד.
אני מקווה שעוד אנשים עם מוגבלות ייעזרו בסדנה ויחוללו שינוי בחיים שלהם".
הסדנאות מתקיימות באזורים שונים ברחבי הארץ: מגדל העמק, נתניה, אשדוד, ירושלים ובאקה אל גרביה. המשתתפים מקבלים מידע לגבי הסדנאות מאגפי הרווחה ברשויות המקומיות ממרכזי תעסוקה, מתשתיות מסד נכויות ומארגוני ושרותי אנשים עם מוגבלות. כל סדנא נמשכת כ- 20 שעות, הסדנא מותאמת לסוגי מוגבלות שונים ומונחית על ידי שני מנחים עם מוגבלות, בוגרי הסדנא שעברו הכשרה והעשרה מקצועית להנחיה.

לדברי אביטל סנדלר לף מנהלת מסד נכויות בג'וינט ישראל: "בעשור האחרון, עם עליית תוחלת החיים והתקדמות בטכנולוגיה הרפואית והשיקומית, מספר האנשים עם מוגבלות החולים גם במחלה כרונית עולה בהתמדה. אנשים עם מוגבלות נמצאים בסיכון גבוה יותר למחלות כרוניות משאר האוכלוסייה. כך לדוגמה, על פי דו"ח תכנון של ג'וינט ישראל-מסד נכויות, אנשים עם מוגבלות הינם בסיכון גבוה פי 3.5 מכלל האוכלוסייה לחלות בסכרת, פי 6.5 במחלות לב, ופי 2.3 מלחץ דם גבוה. כמו כן, מחקרים רבים מוכיחים את הקשר בין בריאות חברתית לבריאות פיזית, נפשית ותפקודית. מכאן חשיבותה הרבה של תכנית אבן דרך לקדם אורח חיים פעיל ובריא על פי יכולותיו ורצונותיו של כל אדם. לאור הצלחת סדנאות עמיתים לחיים פעילים ובריאים, בהן השתתפו למעלה מ-300 אנשים עם מוגבלות עד כה, פעילות התכנית מתרחבת למוקדי פעילות נוספים".

לדברי פרופסור איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ואחראי במשרד על אֶפְשָׁרִיבָּרִיא: " אורח חיים פעיל ובריא זו חובה שלא שמורה רק לאנשים בריאים. על אחת כמה וכמה חשוב שאנשים עם מוגבלות יקפידו לשמור על בריאותם. תכנית "אבן דרך" פועלת על מנת להנגיש את המידע הנחוץ לאנשים עם מוגבלות ומתאים את הסדנא גם לאנשים עם מגבלה קוגניטיבית. המטרה הסופית היא שילוב של אנשים עם מוגבלות בפעילות אורח חיים פעיל ובריא בקהילה כולה. לצורך כך אנחנו עומדים בקשר עם מתקני ספורט וקופות החולים שמפעילות מגוון סדנאות בנושא הפסקת עישון, אכילה נכונה ועוד, על מנת להנגישם גם עבור אנשים עם מוגבלות.